Vakuum in njegova uporaba - nabolje.si
| Članek je bil prebran 247 views krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Pojav vakuuma

Vakuum izhaja iz latinske besede vacuus, in v dobesednem prevodu pomeni »prazen, prost«. Najbolj enostavno ga lahko razložimo kot čisto prazen prostor, kjer ne najdemo tudi najmanjših elementov, kot so molekule, atomi in ostali podatomski delci. Delci v prostoru povzročajo nastanek zračnega tlaka. Popolni vakuum, kjer tlaka ni, je samo teoretičen, v realnosti pa se ga ne da vzpostaviti, zato vakuum v praksi pomeni prostor z zelo nizkim tlakom. Najboljši vakuum se lahko vzpostavi v medplanetarnem prostoru.

Vesolje

Prvi zapisi o vakuumu se pojavijo iz časov antike, kjer so se o pojavu vakuuma spraševali predvsem grški filozofi. Fizikalno se je vakuum začel raziskovati v 17 stoletju. Evangelist Torricelli je vakuum ustvaril s pomočjo enostransko zaprte polnjenja posode v obliki cevi z živim srebrom. Nekaj let kasneje se je vakuum prvič uporabil tudi v aplikaciji črpalke. V sodobnem svetu se vakuum izrablja tako v industrijskem kakor tudi družbenem svetu, v industriji je predvsem zaradi čistosti in občutljivosti zelo uporabljen pri izdelavi elektronike.

Uporaba sodobne vakuumska tehnike v industriji

 V sodobnem svetu se v industriji se pogosto uporabljajo vakuumske črpalke in vakuumska prijemala/vakuumske dvižne komponente.
Vakuumske črpalke so lahko suhotekoče lamelne, ki ne potrebujejo olja, ali oljne. Pri suhotekočih vakuumskih črpalkah je značilno, da se navadno dosega slabše vleke oz. potiske iz črpalke, a je uporaba čista in potrebuje manj vzdrževanja, kar pride prav v bolj občutljivih industrijah kot sta  farmacevtska in lesna industrija.
Vakuumska prijemala so zelo uporabna in enostavna prijemala. Uporabljajo se v vsakodnevnem življenju (senčniki za v avto, stojala v kopalnicah, kuhinji…), kot tudi v resnejših industrijah. S pomočjo vakuma namreč na zelo enostaven način ustvarimo dobre pogoje za primež večjih objektov, poskrbeti je potrebno je le da je površina, kjer se uporabi vakuum za dviganje oz. prijemanje, dovolj čista in gladka, saj samo tako lahko zagotovimo tesnjenje med vakuumskim priseskom in objektom. Vakuum se tako uporablja pri dvigovanju različnih kovin (avtomobili), stekla, keramike, plastike…

© 17. 05. 2024 - nabolje.si.