Časi niso rožnati ne za delavce ne za delodajalce - nabolje.si
| Članek je bil prebran 484 views krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Epidemija nove koronavirusne bolezni SARS-CoV-2 ni obrnila na glavo le zdravstvenega sistema in šolstva, ampak vpliva na vsa področja vsakodnevnega življenja – od socialnih stikov do gospodarstva. Iz te zgodbe niso izvzeti niti velike korporacije niti majhni podjetniki.

Koronavirus

Slovenski delavec – kaj lahko pričakuje?

Ko se nam je spomladi življenje čez noč obrnilo na glavo, smo najprej pomislili na svoje zdravje ter na zdravje naših najbližjih, ki spadajo v ranljivo skupino. Skoraj hkrati je prišla skrb, kaj se bo zgodilo z našimi službami. Vlada je takoj začela pripravo paketov pomoči, ki bi prebivalstvu pomagali prebroditi dan položaj. Trenutno je v veljavi že peti paket pomoči, ki med drugim vključuje:

Slovenski delodajalci – kako se spopadajo z ukrepi in prepovedmi?

Z delnim zaprtjem nakupovalnih središč (odprte so lahko le živilske in tehnične trgovine ter trgovine za male živali in lekarne, pošte ter banke) so kratko potegnili lastniki restavracij in barov, knjigarn trgovin z oblačili in drugimi nenujnimi zadevami. Seveda so se nekateri že v prvem valu reorganizirali in svoje poslovanje v celoti prenesli na splet, organizirali dostavo in drugo. Kar pa še ne pomeni, da niso v stiski, ker morajo zaradi zmanjšanja obsega poslovanja odpuščati.

Spremenjeni urniki, spremenjene navade

Večji slovenski trgovci so se odločili za spremembo urnika. V to sta jih prisilila tako policijska ura kot novela zakona po kateri trgovine ob nedeljah in praznikih ne smejo več poslovati. Kako so na to reagirali?

Skupina Tuš, ki je pod vodstvom Jureta Kapetana četrti največji trgovec v državi, je odprla spletno trgovino https://hitrinakup.com. Uporabniku obljubljajo prevzem živil v dveh urah od oddanega naročila, dostavo na dom v štirih urah od oddaje naročila ter varen nakup brez stika ali obiska trgovine. Pomanjkljivost je le ta, da ne dostavljajo po celi Sloveniji, zato priporočamo, da pred naročilom preverite, ali vozijo v vaš kraj.

Spar, ki ga do konca tega leta še vodi generalni direktor Igor Mervič, ima tudi svojo spletno trgovino https://www.spar.si/online. Pomanjkljivost Sparove spletne trgovine je v tem, da omogoča samo 1 lokacijo za osebni prevzem, prav tako na veliko naslovov po Sloveniji žal ne dostavljajo. Tudi tu priporočamo, da najprej preverite, če je dostava v vaš kraj sploh možna.

Mercator pod vodstvom Tomislava Čizmića v svoji spletni trgovini https://trgovina.mercator.si/market/ ponuja dostavo na kar 98 % slovenskih naslovov. Omogočajo tudi osebni prevzem na kar 15-ih izpostavah po Sloveniji (večinoma gre za hipermarkete v posameznih regijah). Največja prednost pa je zagotovo dostava tudi ob nedeljah. Mercatorjeva spletna trgovina je rešitev za vse, ki jih Sparova in Tuševa dostava ne dosežeta.

Pri Hoferju in Lidlu zaenkrat ne ponujajo dostave živil na dom. Hofer, ki ima organizirano dostavo večjih in težjih izdelkov, je v prvem valu sicer dostavljal vnaprej definirane pakete živil, ni še jasno, kako bo tokrat. Lidl te opcije (še) nima.

E.Leclerc, ki se umika iz Slovenije, je imel v preteklosti zelo dobro urejeno in organizirano spletno prodajo z dostavo ali osebnim prevzemom, se ni odločil, da bi to storitev oživil.

© 17. 05. 2024 - nabolje.si.